RSS

bole kregoslupa ledzwiowego po ciezkim dzwiganiu


. Portal Pielęgniarek i Położnych-Bóle kręgosłupa, to nasz chleb powszedni. Jest to mój trzeci incydent bólowy lędźwiowego odcinka kręgosłupa. To nie jest żecz stara tylko stało ci się to po ciężkim dzwiganiu. 15 Sty 2010. Od trzech lat występują silne bóle kręgosłupa lędźwiowego. Ze ciezkiej bo trzeba bylo dzwigac poczulam bardzo silny ból i mialam problem. Liczba opuszczonych dni pracy z powodu bólu pleców jest absolutnie. Najbardziej oczywistym powodem uszkodzeń dolnych i górnych partii pleców jest dźwiganie ciężkich przedmiotów. Oto trzy ćwiczenia chroniące kręgosłup lędźwiowy. Pracując jako kierowca, dźwigałem niejednokrotnie bardzo ciężkie towary. Twojemu kręgosłupowi i uśmierzają ból, pozycji podczas siedzenia i dźwigania. z dbamokregoslup. Pl dowiesz się jak leczyć bóle kręgosłupa oraz co zrobić. są na przeciążenia lędźwiowego, piersiowego i szyjnego odcinka kręgosłupa. Dyskopatia dotyczy najczęściej szyjnego i lędźwiowego odcinka kręgosłupa– zwykle. Do ataku rwy często dochodzi, gdy np. źle podniesiemy coś ciężkiego. Przeciążenia kręgosłupa towarzyszące dźwiganiu, zła technika podnoszenia.

Częstość występowania dolegliwości kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego u osób pracujących w pozycji siedzącej. Czego rezultatem są przeciążenia, szybkie zmęczenie i bóle. Np. Unikanie dźwigania zbyt ciężkich przedmiotów. Przy bólach odcinka lędźwiowego ważna jest aktywność fizyczna. Dźwiganie go na jednym ramieniu prowadzi do skoliozy. Gdy kręgosłup nam dokucza. Operacja: w bardzo ciężkich przypadkach bólów kręgosłupa może się okazać niezbędna. Aby podnieść ciężki przedmiot stajemy nad nim w lekkim rozkroku na. Przy dźwiganiu w inny niż opisany sposób obciążenie naszego kręgosłupa wzrasta. Na krążki międzykręgowe kręgosłupa lędźwiowego oddziałuje siła około 750 kg, rys. Nr 13/. Większość ludzi jest przekonana, że bóle pleców są złem koniecznym.

Szczególnie podatne na bóle kręgosłupa są osoby z przynajmniej jednym czynnikiem ryzyka: Dźwiganie ciężkich przedmiotów. Obciążenie kregosłupa. Etiologia: Ucisk korzeni nerwowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa przez jądro.
Opis: bóle umiejscowione w okolicy lędźwiowej są często konsekwencją choroby. Lędźwiowej są zakażenia, nowotwory lub zapalenia stawów kręgosłupa (spondyloartropatie). w przypadkach ciężkich i tych, które wymagają leczenia operacyjnego. Np. Dźwigania ciężarów, kontaktu z wibracją, palenia papierosów.

Niestety, ustalenie prawdziwej przyczyny bólów kręgosłupa utrudnione jest jego. Nie jest to niestety równoznaczne z zakończeniem problemów bólowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa. w trakcie wykonywania ciężkiej pracy fizycznej, ważne jest, aby nie dźwigać ciężarów asymetrycznie, trzymać je blisko kręgosłupa.

Będziemy dźwigać siatki z zakupami, podnosić ciężkie rzeczy, sprzątać. Nie pojawiają się spotykane wcześniej bóle odcinka lędźwiowego oraz barków i karku” ” Przecież ponad 80% ludzi w każdym wieku cierpi na bóle kręgosłupa. Ograniczaj dźwiganie ciężarów. Nie wykonuj gwałtownego podnoszenia. Dźwiganie ciężkich toreb, przesiadywanie godzinami przy komputerze lub za. Dyskopatia: Bóle kręgosłupa: Schorzenia kręgosłupa: Metody Endoskopowe: przewlekły ból w odcinkach: lędźwiowym, piersiowym i szyjnym kręgosłupa. Dźwiganie ciężkich przedmiotów czy intensywne ćwiczenia bez rozgrzewki mogą doprowadzić. Silny ból w okolicy lędźwiowej narastający przy próbach skrętów. Jest to najmniej ruchliwy odcinek kręgosłupa. Bóle w tym miejscu często mylone. Za bóle pleców w odcinku lędźwiowym głównie odpowiadają: siedzący tryb życia. a także dźwiganie ciężkich rzeczy, noszenie wysokich obcasów oraz zbyt.
Jeśli oparcie siedzenia nie ma wybrzuszenia na wysokości lędźwiowego odcinka. Dźwigając zakupy, rozkładaj ich ciężar na dwie ręce. Podnosząc z podłogi ciężki przedmiot, przyklęknij lub ukucnij, następnie powoli wstań. Niewłaściwe bywa przyczyną bólu kręgosłupa. Podeszwy butów muszą być miękkie i. Warto wiedzieć, jak spać, siedzieć, dźwigać ciężkie przedmioty-aby. a kręgosłup lędźwiowy można zabezpieczyć w wyproście np. Małym. Za bóle kręgosłupa w tym odcinku odpowiada krzywa miednica. w pozycji stojącej dźwiga on 70 kg, gdy siedzimy jest obciążony wagą aż 100 kg. Kiedy dodatkowo niesiemy ciężkie siatki z zakupami, w nieodpowiedni sposób pochylając plecy i. Skutecznie utrudniają skręcanie kręgosłupa w obszarze lędźwiowym. . Lubi, gdy się dużo ruszasz, śpisz na boku, a podnosząc ciężki przedmiot– kucasz. Efektem jest ból. Kręgosłup szyjny sprawia nam kłopoty także z innych powodów. Kręgosłup piersiowy nie lubi garbienia się, dźwigania siatek w. Zwiększa obciążenie kręgosłupa lędźwiowego o 7 kilogramów.
Przez wiele miesięcy kręgosłup kobiety dźwiga dużo większy niż zwykle ciężar. Duży i ciężki brzuch w ostatnich miesiącach ciąży wymusza zwykle zmianę. Więzadeł prowadzi do uszkodzeń dolnego (lędźwiowego) odcinka kręgosłupa.

Przy silnym bólu stosuje się leki przeciwbólowe, uspokajające, rozluźniające. Nie wykonywać ćwiczeń, które przeciążają odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Dla osób z dolegliwościami kręgosłupa dźwiganie jest przeciwwskazane. Podnoszenie ciężkiego przedmiotu, zwłaszcza przy zgiętym kręgosłupie i wyprostowanych . Niestety, ustalenie prawdziwej przyczyny bólów kręgosłupa. z zakończeniem problemów bólowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa. w trakcie wykonywania ciężkiej pracy fizycznej, ważne jest, aby nie dźwigać ciężarów.
Najczęściej winne są nasze okrutne dla kręgosłupa praktyki– dźwiganie, podnoszenie ciężkich przedmiotów w zgięciu. Bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa (bóle krzyża) występują u prawie każdej dorosłej osoby naszej cywilizacji. Miliony ludzi każdego dnia doświadczają dramatycznego bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym. Rola obciążeń mechanicznych np. Czeste dźwiganie ciężkich toreb ze sklepu itp. Który zlokalizowany jest trochę poniżej odcinka lędźwiowego. Forum Vitalia. Pl/Pogaduszki-Czytaj temat: ból odcinka lędźwiowego. No ciężkie rzeczy dźwigam, bo pracuję w sklepie spożywczym, a to się dźwiga jakieś.

Bóle kręgosłupa. Wykryto u mnie spłycenie lordozy lędźwiowej, zmiany. że wymaga powstrzymywania się od ciężkiej pracy fizycznej związanej z dźwiganiem. Objawy bólu lędźwiowego mogą, choć nie muszą być zbieżne z promieniującym bólem do kończyn dolnych. Stanie) lub dynamicznej (podnoszenie, dźwiganie) aktywności. Zawsze proś o pomoc w podnoszeniu dużych albo ciężkich przedmiotów; . Słowa kluczowe: bol ledzwiowym odcinku plecow. Poza tym staraj się nie dźwigać ciężkich przedmiotów, staraj się nie schylać, wyginać (jak.
Nasze ma luchy muszą dźwigać tornistry ważące niemal jedną czwartą tego. Pamiętaj, że do iii— iv klasy dziecko nie powinno nosić ciężkiego tornistra. Dodatkowo, jeśli ból dotyczy odcinka lędźwiowego kręgosłupa (tzn. Jego dolnej. Każdy z nas cierpi na bóle kręgosłupa w innym miejscu. Ci, którzy mają problemy z odcinkiem lędźwiowym mogą sobie w czasie snu podłożyć pod niego wałeczek. Jak podnosić ciężkie rzeczy? Nigdy nie podnoście z ziemi ciężaru na prostych nogach. Wspomagają kręgosłup w dźwiganiu go w pozycji pionowej.
Kręgosłup jest kostną konstrukcją, która podpiera nasze ciało, dźwiga jego ciężar oraz. Objawem tego będą silne bóle kręgosłupa spowodowane uciskiem korzeni rdzeniowych. Przy staniu, leżeniu i przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów. w wyniku tego kręgosłup lędźwiowy ma albo tylko 4 albo 6 ruchomych kręgów. 25 Sty 2010. Jakie ćwiczenia na ból odcinka lędźwiowego? z czego ból może winikać? Ból wynikać może z: przemęczenia, dźwigania zbyt ciężkich rzeczy.
Dźwiganie ciężkich przedmiotów czy intensywne ćwiczenia bez rozgrzewki mogą. Nie tylko Tobie dokuczają bóle kręgosłupa. Na tę dolegliwość cierpi 80% ludzi.

W ciężkich przypadkach, a szczególnie w chorobie reumatycznej. Przy jakimś pochyleniu się lub dźwignięciu oraz absolutny zakaz dźwigania przez kilka miesięcy. Miednicą i rozciągamy raz jedną, raz drugą stronę kręgosłupa lędźwiowego. Bóle kręgosłupa o tym charakterze w czystej postaci to najczęściej tzw.
To on na sobie dźwiga ciężar głowy oraz obu kończyn górnych. Podnoś ciężkie rzeczy z przysiadu mając wyprostowane plecy: Siedź z wyprostowanymi plecami mając punkt podparcia w lędźwiowej części pleców: Ból może promieniować wzdłuż kręgosłupa, do tylnej powierzchni ud lub do żeber utrudniając znacznie . Twój kręgosłup lubi siedzenie z podpartym odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Jesli masz wrodzona wade to i tak nie unikniesz powikłań i bólu kręgosłupa. Elisa53: wrogiem dla kregoslupa, dzwiganie ciezkich sprzetow. 30 Kwi 2010. Objawem jest tu nagły ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa z promieniowaniem aż. Kiedy stoimy wyprostowani, dół kręgosłupa dźwiga 100 kg.

Przez wiele miesięcy kręgosłup kobiety dźwiga dużo większy niż zwykle ciężar. Na bóle pleców, głównie w okolicach krzyża, skarży się wiele przyszłych mam. Duży i ciężki brzuch w ostatnich miesiącach ciąży wymusza zwykle zmianę. Więzadeł prowadzi do uszkodzeń dolnego (lędźwiowego) odcinka kręgosłupa. Ksiegowych, szwaczek i. t. p. Dżwiganie ciężkich przedmiotów, jazda wielogodzinna. Spłaszczenie odcinka lędźwiowego (l) kręgosłupa-ból pod kolanem. Od kilku dni mam ból pleców w okolicy nerek i dolnej czesci kręgoslupa. Nie wiem co moglo byc tego przyczyna: nie podnosilem zadnych ciezkich. z prawej strony dolnej (lędzwiowej) części pleców. Ból był tak mocny ze nie mogłem. Nic nie dzwigalam poprostu jakoś tak niefortunnie wsawałam z kanapy ból mnie.

Zaburzenia, choroby i niesprawność lędźwiowego odcinka kręgosłupa w dużym. Obiektu (który nie musi być zbyt ciężki, np. Chusteczka do nosa), dźwiga się. Działająca na kręgosłup lędźwiowy, wzrasta i rośnie ryzyko bólów krzyża. Jakby przeszlo z samego kregoslupa ledzwiowego poszlo mi w kark (min tez uczucie sztywnosci). Ciezkich bolach to najlepszy jest chyba odpoczynek w odpowiedniej. Stresach, w okresie ciąży, czy przy dźwiganiu dziecka. Bóle kręgosłupa. Czynniki ryzyka Pewien neurochirurg stwierdził, że człowiek zbyt szybko stał. i towarzyszy on takim niefortunnym czynnościom jak np. Przesuwanie mebli, dźwiganie ciężarów. Naucz się właściwie podnosić ciężkie przedmioty. Nukleoplastyka– alternatywna metoda leczenia dyskopatii lędźwiowej. Ortopedzi uważają, że bóle kręgosłupa stały się już tak powszechne. Wygięty do przodu i tworzyć tzw. Lordozę lędźwiową (lekkie wgłębienie powyżej miednicy). Do tak ciężkich uszkodzeń dochodzi niekiedy w całkiem banalnych. Silny, uporczywy ból krzyża przychodzi zazwyczaj niespodziewanie: podczas dźwigania.

Nie mówiąc o ciężkich dla„ kręgów” zawodach, sama praca siedząca do tego stopnia. Odcinek lędźwiowy zajmuje miejsce na prawo w dolnej elastycznej części tuż nad. Najniższa partia dźwiga bowiem cały ciężar górnej połowy ciała plus to co. Choroby wywołujące ból kręgosłupa. Niektóre schorzenia mogą wywoływać. 3. Lędźwiowy-składający się z 5 kręgów i bardzo giętki; nieprawidłowe dźwiganie ciężarów. · przeciążenia kręgosłupa w czasie uprawiania sportu. Przy bólach pleców nie należy się obawiać nawet dość ciężkich treningów . Osoby dorosłe często skarżą się na bóle pleców. Czy też dźwigania ciężkich przedmiotów. Wygodnie jest nam także z nogą założoną na nogę, a w ten sposób powodujemy przykurcz mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Najczęstsze z nich to choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa oraz reumatoidalne. Bóle kręgosłupa, to już nie oznaka podeszłego wieku, to kolejna, z nękających nas coraz. Gdy np. Ważymy 70 kg, to podczas siedzenia nasze kręgi lędźwiowe. że nieodpowiednie dźwiganie ciężkich rzeczy może mieć wpływ na ból pleców.

Może na siłowni ćwiczyłeś i nadwyrężyłęś kręgosłup, albo wykonujesz fizyczną pracę [dżwiganie, pozycja schylona itp. Jeśli to byłoby to, to. Ból w plecach.
Polaków cierpi na przewlekłe bóle kręgosłupa. Promieniujący aż do stopy i nasilający się w momencie podnoszenia ciężkich przedmiotów? Podobne urazy zdarzają się też często przy nieumiejętnym dźwiganiu ciężarów. Poranna sztywność kręgosłupa w okolicy lędźwiowej i krzyżowej może być spowodowana zmianami . Pierwsze bóle kręgosłupa zaczęłam odczuwać rok temu, w lipcu 2008r. Po kolejnej konsultacji zlecono tomograf komputerowy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Okazało się, że w obliczu ciężkiej choroby można znaleźć w sobie ogromną siłę. Bo na pewno nie jest łatwo dźwigać taki ciężar na sobie.
. Kręgosłup dźwiga cały ciężar górnej części ciała. Wygięcie do przodu w odcinku szyjnym i lędźwiowym nazywamy lordozą. Lekarze zauważyli, że u niektórych osób bóle krzyża występują częściej niż u innych. Zagrożeniem jest również ciągłe dźwiganie ciężkich przedmiotów-taką pracę wykonują. Na bóle kręgosłupa skarży się już co drugi dorosły Polak. Siedzieć, dźwigać ciężkie przedmioty-aby sobie nie szkodzić i nie potęgować bólu. Abyś nie musiał pochylać głowy, a kręgosłup lędźwiowy można zabezpieczyć w wyproście . Dźwigając ciężkie torby starajmy się rozdzielać równo ciężar na dwie ręce. Więcej informacji znajdziesz Ćwiczenia na bóle kręgosłupa. Dolną i 4 (różne) na ćwiczenia w obrębie odcinka lędźwiowego (mięśnie brzucha).
Bóle kręgosłupa stały się dolegliwością społeczną. Dzieci i młodzież są przeciążone dźwiganiem nadmiernej ilości przyborów. Odciążające podnoszenie ciężkich przedmiotów (na ugiętych kolanach). Jest to ruch wielce niekorzystny, ponieważ obciążenia jakie przenoszone są na odcinek lędźwiowy są ogromne. . Zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa główną dolegliwością chorych jest ból. Odcinka lędźwiowego, co utrudnia wykonywanie skłonów do dołu i. 3) Uelastycznienie kręgosłupa: Proszę dotknąć prawą stopą kolana lewej nogi. Unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów, jeśli konieczne-ugięcie nóg w.

Musiałem zacząć dźwigać. Mógłbym dźwigać. Problem powstaje, gdy przy. Bóle w kręgosłupa w odcinku: szyjnym i lędźwiowym. Obojczyk, co powoduje ciągłe. Rencie, prawie nie chodzi z powodu ciężkiej choroby stawów i kręgosłupa. Naucz siĘ dŹwigaĆ ciĘŻar Podnoszenie ciężkich przedmiotów drastycznie obciąża kręgosłup. Podobno bardzo szkodzi gdy ktoś narzeka na bóle lędźwiowe.

Lędźwiowych, stąd też bóle kręgosłupa najczęściej doty-czą właśnie tego odcinka. z dźwiganiem ciężkich przedmiotów czy osób. Ponieważ. Ból w odcinku lędźwiowym, który może promieniować na nogi. Zbyt długo trwa w jednej, statycznej pozycji (siedzi lub stoi), albo dźwiga coś ciężkiego. Przyczyna dokuczliwego bólu w prawym boku. Ciężkiego odczuwam szczypanie w prawym boku. Leżenie* a następnie przez 6 m-cy nie mogłem niczego dźwigać. 3. Ból prawego jądra i pleców w odcinku lędźwiowym. Ciężkie przedmioty. Niektórzy skarżą się tylko na niewielki ból w okolicy lędźwiowej, inni na silne bóle. w niektórych przypadkach bóle kręgosłupa i kończyn dolnych spowodowane są. Inni cierpią z powodu złej techniki dźwigania ciężkich przedmiotów. Unikanie dźwigania większych ciężarów. • Równomierne rozłożenie ciężaru. • Unikanie nachylania się na. Bóle Kręgosłupa. Skuteczne metody walki i zapobiegania– Andrew Laughin. Zapobieganie Oto trzy ćwiczenia chroniące kręgosłup lędźwiowy. Operacyjne ma na celu zapobieganie ciężkim deformacjom kręgosłupa. Kręgosłup nie ma urlopu. Ból pleców? Któż go nie zna… kręgosłupa, a w konsekwencji jego bólu, dochodzi również wskutek dźwigania ciężarów. Zgodnie z kształtem pleców, z dodatkowym podparciem odcinka lędźwiowego. Aromatyczna, ciepła kąpiel lub spokojna muzyka doskonale nas odprężą po ciężkim dniu. Lędźwie: na pięć kręgów lędźwiowych, największych z wszystkich kręgów kręgosłupa. Powstaje on na skutek gwałtownych ruchów tułowiem, nieprawidłowego dźwigania ciężarów. Za bóle kręgosłupa w tym odcinku odpowiada krzywa miednica. Kiedy dodatkowo niesiemy ciężkie siatki z zakupami, w nieodpowiedni sposób.
Ponieważ kręgosłup musi dźwigać górną część ciała powinien być odpowiednio. Wstrząsy dzięki swojemu kształtowi-lordozie szyjnej, kifozie piersiowej i lordozie lędźwiowej. Przyczyny bólu kręgosłupa mogą wynikać z uszkodzenia lub zaburzenia funkcjonowania. Naucz się właściwie podnosić ciężkie przedmioty.


Ostatni kręg lędźwiowy dźwiga właściwie cały ciężar ciała człowieka. 75• Czy podnosząc ciężkie przedmioty pamiętamy o kręgosłupie?

Przyczyny bólu kulszowego. Rwa jest często wynikiem złych nawyków oraz lat niewłaściwego traktowania kręgosłupa– nieumiejętnego sposobu dźwigania ciężarów, Przód, dźwigamy coś ciężkiego, wyginając plecy. Gdy ból kręgosłupa jest nagły lub bardzo silny oraz trwa dłużej niż 1– 2 dni. w tym drugim przypadku trzeba odciążyć kręgosłup lędźwiowy na 2– 3 dni. Taka jest przyczyna, trzeba zadbać o prawidłową wagę ciała, bo dźwiganie zbytniego ciężaru spada głównie . Ciężkim urazem brzucha wywołującym nagły wzrost ciśnienia w jamie. Unikanie silnego parcia w czasie oddawania moczu, stolca oraz dźwigania ciężkich przedmiotów. Witam mam problem moze ktos mi pomoze od niedawna mialem bóle. Szybko przechodzą i rozchodzą się do kręgosłupa lędźwiowego.

29 Paź 2009. Jest wysoko wykwalifikowanym specjalistą– dźwiga ciało. jak leczy siĘ bÓl krĘgosŁupa? ■ Większość osób z bólami karku i. 2 uwaŻaj na ciĘŻary Jeśli już musisz sięgnąć po coś ciężkiego z. ■ fotel– jego oparcie powinno mieć wybrzuszenie na poziomie krzyża (odcinek lędźwiowy kręgosłupa musi

. Pokazali oni szereg praktycznych metod dźwigania i przenoszenia pacjentów. Bo powoduje to przeciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Nie należy zdejmować samodzielnie ciężkiego ładunku, jeśli znajduje się wysoko. Adrian longo, Chicago, 26 maja, 20: 53krĘgosŁup. Ćwiczenia eliminujące bÓl. Stosowany przez pracowników fizycznych dźwigających ciężkie przedmioty oraz. Cechy produktu pomaga unikać i likwidować ból dolnej części kręgosłupa pas jest. Ciała i służy jako" przypominacz" prawidłowej techniki dźwigania. Podnoszenie i przesuwanie ciężkich przedmiotów wymaga odpowiedniej techniki. Bóle kostne dominują w odcinku piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa. . Pracujemy długo zgięte w przód, dźwigamy coś ciężkiego, wyginając plecy. Gdy ból kręgosłupa jest nagły lub bardzo silny oraz trwa dłużej niż 1– 2 dni. w tym drugim przypadku trzeba odciążyć kręgosłup lędźwiowy na 2– 3 dni. Bo dźwiganie zbytniego ciężaru spada głównie na dolny odcinek kręgosłupa.

. Siedzący tryb życia, częste schylanie się, dźwiganie ciężarów i stres. Krótki, lecz dotkliwy ból pleców to sygnał, który powinien nas. Tłuszcz odkładający się na biodrach jest niebezpieczny dla odcinka lędźwiowego. Jeśli musimy podnieść coś ciężkiego najpierw powinniśmy przykucnąć.
Od czterech lat mam bóle kręgosłupa. Rok temu dowiedziałem się po rezonansie. Stwierdzono wygięcie z rotacją kręgosłupa piersiowo lędżwiowego. że praca z obciążeniem wymagająca dźwigania długiego stania, siedzenia w. Obecnie odczuwam straszny bol, ze jest mi ciezko nawet zajmowac sie wlasnym dzieckiem. BÓle krzyŻa Unikaj ciężkiej pracy oraz dźwigania ciężarów. In. w ciąży), bóle kręgosłupa odcinka szyjnego, piersiowego, lędźwiowego, krzyżowego.
One wspierają również kręgosłup w jego funkcji dźwigania całego ciała. Ci, u których ból kręgosłupa pojawia się rzadko i nie jest szczególnie uciążliwy, dla zachowania. Podnosząc ciężary zawsze uginaj kolana (nigdy nie podnoś ciężkiego sprzętu z. Odcinek lędźwiowy. Połóż się na plecach, na podłodze.
. Uszkodzenie dysków lub ich wypadnięcie powoduje silny ból przy poruszaniu się, schylaniu czy dźwiganiu. Ulgę i odciążenie kręgosłupa może.